Ubezpieczenie turystycznie w Szwajcarii
Szwajcaria to piękny kraj z fantastyczną przyrodą, zarówno w okresie letnim jak i zimowym. Polacy najczęściej podróżują do Szwajcarii na narty, gdyż imponujące góry i świetnie przygotowane ośrodki narciarskie stwarzają idealne warunki do uprawiania sportów zimowych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poza wyrobieniem karty EKUZ zaleca również wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które pokryje ewentualne, dodatkowe koszty związane np. z ratownictwem górskim.
Karta EKUZ – Co to jest
Bez względu na kierunek lub cel zagranicznej wycieczki, zachęcamy do wyrobienia karty EKUZ, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Aby wyrobić kartę EKUZ wystarczy udać się do siedziby oddziału wojewódzkiego NFZ i wypełnić wniosek o wydanie karty EKUZ. Karta najczęściej wydawana jest od ręki.
Posiadając kartę EKUZ, możemy bez przeszkód korzystać z usług medycznych na takich zasadach, na jakich dany kraj finansuje usługi dla swoich obywateli. Oznacza to, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy i stopień ochrony
Czego nie pokrywa ubezpieczenie EKUZ w Szwajcarii?
Za co trzeba zapłacić
W Szwajcarii za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, mimo że w Polsce są bezpłatne. Nie są one wtedy zwracane przez NFZ. Oto przykładowe, płatne świadczenia w Szwajcarii i ich szacunkowe koszty:
- wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – 33 franki szwajcarskie dla osób do 18 lat, 92 franki szwajcarskie dla osób powyżej 18 lat – ryczałt na 30 dni,
- wizyta u specjalisty – 33 franki szwajcarskie dla osób do 18 lat, 92 franki szwajcarskie dla osób powyżej 18 lat – ryczałt na 30 dni,
- wizyta u stomatologa – 33 franki szwajcarskie dla osób do 18 lat, 92 franki szwajcarskie dla osób powyżej 18 lat – ryczałt na 30 dni,
- leczenie stacjonarne w szpitalu – 33 franki szwajcarskie dla osób do 18 lat, 92 franki szwajcarskie dla osób powyżej 18 lat – ryczałt na 30 dni,
- pobyt w szpitalu – 15 franków szwajcarskich za dzień. Zwolnione z tej opłaty są dzieci i osoby do 25 lat, jeśli kontynuują naukę,
- transport karetką – 50% kosztów, przy czym możesz ubiegać się o zwrot poniesionej kwoty do 500 franków szwajcarskich rocznie.
- transport lotniczym pogotowiem – 50% kosztów, przy czym możesz ubiegać się o zwrot do 5000 franków szwajcarskich.
- ratownictwo górskie – 50% kosztów, przy czym możesz ubiegać się o zwrot do 5000 franków szwajcarskich. Koszty akcji poszukiwawczo-ratowniczych są w pełni płatne.
- Transport powrotny do Polski jest całkowicie płatny przez pacjenta.
PAMIĘTAJ! Jadąc do obcego kraju warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, aby w sytuacji kiedy potrzebujesz pomocy, nie musieć zastanawiać się, czy możesz korzystać z danej usługi medycznej czy nie. Koszty ubezpieczenia turystycznego są niskie, dlatego zachęcamy do jego wykupienia.
Ubezpieczenie turystyczne
Jeżeli planujesz podróż do lub przez Szwajcarię bezwzględnie wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu, w razie problemów ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia?
- Kwota ubezpieczenia – najlepiej powyżej 20 000 euro;
- Wyłączenia, czyli w jakich sytuacjach lub jakich zdarzeń ubezpieczenie nie obowiązuje;
- Czy ubezpieczenie obejmuje osoby, które podczas zdarzenia były pod wpływem alkoholu;
- Czy ubezpieczenie obowiązuje podczas uprawiania sportów ekstremalnych;
- Czy zawiera ubezpieczenie OC (polecamy zwłaszcza narciarzom, którzy wyrządzając szkodę na stoku innej osobie, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej).
Wykup ubezpieczenie online
Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!